045600222

person

Nese vetem keni llogari ju lutem kycuni. Ose kycuni permes rrjeteve sociale.

Kyçu

Nese jeni perdorues i ri ju lutem regjistrohuni

Regjistrohuni

Bisedo në chat

Dr. Ardita për cdo këshillë rreth suplementeve
045600222
045600222

© 2017 Pa recept.com. All rights reserved

info Ky suplement është në dispozicion pa recetë. Megjithatë, ju duhet të përdorni Vitamin D3 1000IU me kujdes për të arritur rezultatet më të mira prej tij.

Viber: 045600222

WhatsApp: 045600222

Vitamin D3 1000IU 20 Copa

3.89 €

Kategoria
Forma
Farmaceutike
Tableta
ProdhuesiMy Elements
Sasia
1

Rreth Vitamin D3 1000IU

Ndiheni të lodhur, të plogësht, të përgjumur? Keni problem me eshtra, muskuj, dhëmbë?

E gjithë kjo vjen nga mungesa e vitaminës D!

Vitamina D quhet vitaminë diellore, sepse dielli është burimi kryesor i vitaminës D.

Trupi juaj ka nevojë për diell për sintezën e vitaminës D, por në dimër ka më pak diell, njerëzit më pak dalin jashtë, dhe edhe kur dalin mbështillen me pallto, shall, kapela, kështu që lëkura e tyre gati as që i ekspozohet diellit!

Shumë pak ushqime në mënyrë natyrale e përmbajnë vitaminën D, dhe ushqimet të cilat e përmbajnë këtë vitaminë janë mjaft shpesh të pamjaftueshme sa për të kënaqur nevojat e një fëmije apo të rrituri për vitaminë D.

Për këtë arsye është e domosdoshme të merrni shtesa të pasura me vitaminë D gjatë vjeshtës dhe dimrit!

Vitamina D i rrit funksionet mbrojtëse të sistemit imun kundër infeksioneve, kurse mungesa e saj e bën njeriun më të ndjeshëm ndaj infeksioneve!

Nivelet e ulëta të vitaminës D janë të lidhura me raste më të shpeshta të ftohjeve dhe gripit.

Mungesa e vitaminës D lidhet me shtimin e peshës trupore gjatë dimrit, sepse mungesa e saj zvogëlon aftësinë e trupit për të përpunuar yndyrat dhe aktivizon ruajtjen apo akumulimin e tyre. Kaloritë që i konsumoni ruhen në indin yndyror, në vend se të përdoren si energji.

Vitamina D përmirëson gjendjen tuaj shpirtërore. Sa më shumë vitaminë D, aq më mirë do ta keni disponimin tuaj! Kjo ndodhë sepse vitamina D nxit prodhimin e hormonit të lumturisë, serotoninës!

Gjithashtu disa studiues theksojnë se shkaku kryesor i dhimbjeve më intensive në gjunjë gjatë dimrit është mungesa e vitaminës D në trup.

Eshtrat e dobëta janë shenjë e mungesës së rëndë dhe afatgjatë të vitaminës D, ndërsa dhimbja e gjithë trupit, plogështia dhe lodhja janë shenjë e mungesës së lehtë.

 Falë vitaminës D qelizat absorbojnë më mirë sheqerin si burim i energjisë.

Vitamina D zvogëlon rrezikun nga infarkti sepse rregullon shtypjen e lartë të gjakut dhe pengon mbylljen e enëve të gjakut sepse u jep elasticitet dhe i mbron muret e brendshme nga inflamacioni.

Vitamina D vepron në disa mënyra në parandalimin e kancerit, duke përfshirë zvogëlimin e rritjes së qelizave të kancerit dhe stimulimin e vdekjes së këtyre qelizave. Mbrojtje efikase është treguar në rastet e kancerit të gjirit, qafës së mitrës, lukthit dhe zorrëve.

info Ju lutem informoni mjekun/farmacistin tuaj nëse jeni duke marrë ose keni marrë barna të tjera koheve te fundit, duke perfshire barna qe merren pa receten e mjekut.

Kujdes në këto raste

Merret si një shtesë diete për të rriturit, (1) një tabletë e tretur çdo ditë në një gotë me ujë (200ml), mundësisht me ushqim.

Indikatorët

  • Forcon sistemin imunitar
  • Mbështet formimin e kockave dhe dhëmbëve të shëndetshëm
  • Ndihmon në transportin dhe absorbimin e Kalciumit
  • Ndihmon në tretjen dhe shfrytëzimin e kalciumit nga organizmi

Kundërindikatorët


Shpërndaje në rrjete sociale


Porosi e shpejt - Porositni këtë produkt me vetëm një klik (Transporti 2€).

Vitastiq

Pajisja e parë në Kosovë për matjen e vitaminave dhe mineraleve

View more

Artikujt e ngjajshme

Abonohu për të pranuar ofertat dhe suplementet më të fundit nga platforma jonë.


Shporta 0
Shporta

Totali

0