Na ndjekni në facebook

Na ndjekni në instagram

045600222

person

Nese vetem keni llogari ju lutem kycuni. Ose kycuni permes rrjeteve sociale.

Kyçu

Nese jeni perdorues i ri ju lutem regjistrohuni

Regjistrohuni

Bisedo në chat

Dr. Ardita për cdo këshillë rreth suplementeve
045600222
045600222

© 2017 Pa recept.com. All rights reserved

Si reagon trupi jonë ndaj motit të nxehtë

May 18, 2018

Në mot të nxehtë, trupi jonë tenton që të mbaj temperaturën në nivele optimale duke prodhuar djersë. Por problemi është se me djersitje, trupi humbë gjëra esenciale si uji, mineralet dhe vlerat ushqyese në gjurmë.

Tjetër mënyrë e ftohjes së trupit është duke i zgjëruar enët e gjakut që furnizojnë lëkurën me gjak – një proces që quhet vazodilatacion dhe që liron nxehtësinë në atmosferë. Kjo fillimisht e ul shtypjen e gjakut. Në disa raste truri nuk merr mjaftueshëm oksigjen, duke sjellur kështu në marramendje, kokëdhimbje, humbje të vetëdijes dhe vështirësi në koncentrim.

Fëmijët dhe bebet duhet gjithashtu të mbrohen nga nga moti i nxehtë sepse ata djersiten më pak se të rriturit. Gjithashtu të rrëzikuar janë njerëzit që kanë sistem qarkullues të dobët të gjakut, siç janë ata me sëmundje kronike, obezët dhe pleqtë.

Disa ekspert këshillojnë pacientët që kanë vena në këmbë të mbajnë qorapa enkas për këtë gjendje që të parandalohet grumbullimi i gjakut në këmbë.


Shpërndaje në rrjete sociale


Suplemente relative me artikullin

Artikuj tjerë